Contest Officials


(Athletics, Music, Speech, Drama, etc.)

1977-78      Robert Ormseth, Colton   1996-97      Linda Dohrer, Sioux Falls   2008-09      Joel Hefling, Brookings  
1979-80      Howard Connors, Vermillion   1997-98      Al Sime, Britton   2008-09      Rose DuBois, Rapid City  
1979-80      Knowles Trippler, Canova   1997-98      Dale Weber, Salem   2008-09      Steve Rounds, Pierre 
1981-82      Jim Emmerich, Brookings   1997-98      Fran Hedrick, Rapid City   2009-10      Ellen Steever, Lennox
1982-83      Harvey Johnston, Mitchell   1997-98      James Whiting, Valentine   2009-10      Loy Gravholt, Yankton  
1982-83      Maurice Shevlin, Mitchell   1997-98      Jim Jensen, Sioux Falls 2009-10      Paul Schreiner, Pierre  
1984-85      Robert Sesso, Rapid City   1997-98      Richard Norquist, Sioux Falls   2010-11      Buck Timmins, Mitchell
1986-87      Al Sahli, Aberdeen   1998-99      Lucy Lindskov, Sioux Falls   2010-11      Dr. Corliss Johnson, Brookings
1987-88      Lee Bjorkman, Arlington   1998-99      Richard Rockafellow, Geddes   2010-11      Gillas Stern, Freeman
1987-88      Leon Tobin, Warner   1998-99      Roger Nelson, Brookings   2010-11      Jim Phillips, Deadwood
1987-88      Tom Duffy, Oldham   1999-00      Gary Reed, Sioux Falls   2010-11      Joe Drab, Rapid City
1988-89      Dave Prohl, Castlewood   1999-00      Joanne Runge, Hartford   2010-11      Keith Kusler, Aberdeen
1988-89      Pat Morrison, Mobridge   1999-00      Steve Withorne, Salem   2011-12      Dana Nelson, Yankton
1989-90      Kenneth Beringer, Vermillion   2000-01      George Kjellsen, Sisseton   2011-12      Dave Tate, Pierre
1989-90      Sonny Coyle, Rapid City   2000-01      Harriett Wendt, Sioux Falls   2011-12      Gregg Roach, Brookings
1990-91      Don Weiland, Rapid City   2000-01      Rich Hanson, Sioux Falls   2011-12      Kevin Bad Wound, Rapid City
1990-91      John S. Lasher, Huron   2001-02      Bob Krietlow, Stickney   2011-12      Rick Brommer, Rapid City
1990-91      Milo Wepking, Springfield   2001-02      Cheryl Allen, Rapid City   2011-12      Stan Evans, Rapid City
1991-92      Jerry McElroy, Watertown   2001-02      Dr. Darwin Walker, Brookings   2011-12      Susan James, Cheyenne, WY
1991-92      John Salzsiedler, Mobridge   2001-02      Ray Peterson, Brookings   2012-13      Diane Ketel, Rapid City
1991-92      Michael J. Entringer, Colman   2002-03      Clair Donovan, Spearfish   2012-13      Dr. Alan LaFave, Aberdeen
1992-93      Bill Kohn, Lemmon   2002-03      Steve Charron, Huron   2012-13      Gary Harrington, Huron
1992-93      Dan Albertsen, Watertown   2003-04      Dr. Ron Moyer, Vermillion   2012-13      Sherm Cutler, Claremont
1992-93      Dave Johnson, Huron   2003-04      Jana Carlson, Valley Springs   2013-14      Gary Frankenstein, Howard
1993-94      Dr. Wayne Knutson, Vermillion   2003-04      Jerry Hirrschoff, Rapid City   2013-14      JD Ackman, Brookings
1993-94      Marge Evjen, Sturgis   2003-04      Nancy Wheeler, Brookings   2013-14      Myron Bryant, Pierre
1993-94      Sid Fosheim, Milbank   2003-04      Peggy Kessler, Valley Springs 2013-14      Richard Rognstad, Vermillion
1993-94      Virgil Petrik, Springfield   2003-04      Randy Thomas, Faith   2013-14      Rolf Olson, Vermillion
1994-95      Betty Luther, Sioux Falls   2003-04      Vern McKee, Huron 2015-16      Gene Gillen, Hermosa
1994-95      Don Anderson, Yankton   2004-05      Jim Johnston, Mitchell   2015-16      Grant Manhart, Aberdeen
1994-95      Dr. Harold Widvey, Brookings   2004-05      M.A. “Pal” Christensen, Yankton   2017-18      Dave Dolan, Rapid City
1994-95      Dr. Paul Cherry, Vermillion   2006-07      Gary Duffy, Oldham 2017-18      Gene Struck, Montrose
1994-95      Duane Donat, Aberdeen   2006-07      Jim Ricketts, Sioux Falls   2017-18      Jim Aberle, Lead
1994-95      John Colson, Brookings 2006-07      Orrin Anderson, Sioux Falls   2017-18      Kevin Brick, Brandon
1994-95      Tom Hanson, Sioux Falls   2007-08      Jerry Bussler, Rapid City   2017-18      Kim Bartling, Sioux Falls
1995-96      Dr. Harold Krueger, Sioux Falls   2007-08      Jim Bjerke, Clark   2017-18      Terry Duffy, Brookings
1995-96      Jim Thompson, Rapid City   2007-08      Mary Lee, Brandon   2018-19      Bob Malloy, Parkston
1996-97      Colin Kapitan, Yankton   2007-08      Terry “Hawk” Mayer, Gregory   2018-19      Tom McGough, Miller
1996-97      Ken Keck, Clark