Coaches & Directors


(Athletics and Fine Arts Coaches, Music Directors, Interscholastic Activities Advisors, etc.)

1977-78      Buelle Woodle, Sturgis  2003-04      Bette Gerberding, Brookings   2010-11      Ron Nelson, Marion
1977-78      Paul Marschalk, Pierre  2003-04      Donna Schmitz, Gregory   2010-11      Sally Pies, Brookings
1979-80      Don Diede, Freeman  2003-04      Doug Groth, Selby   2011-12      Bob Carlson, Sioux Falls
1980-81      Carol Nygaard, Watertown  2003-04      Fred Tibbetts, Sioux Falls   2011-12      Bruce Knowles, Rapid City
1982-83      Don Peterson, Sioux Falls  2003-04      Jim Miner, Yankton   2011-12      Ken Pickering, Pierre
1982-83      Milo Winter, Rapid City  2004-05      Anella Southwick, Rapid City   2011-12      Lori Warne, Sioux Falls
1984-85      Mel Minton, Rapid City  2004-05      Charles Zimiga, Pine Ridge   2011-12      Mitch Gaffer, Huron
1984-85      Robert Ellingson, Sioux City, IA  2004-05      Cindy Nelson, Webster   2011-12      Renee Rebnord, Harrisburg
1985-86      Donald McCabe, Sioux Falls  2004-05      Clayton Southwick, Rapid City   2012-13      Becky Ekeland, Brookings
1986-87      Jack Earley, Hill City  2004-05      Jeanne Sinclair, Milbank   2012-13      Brad Bacon, Lower Brule
1987-88      Doug Carpenter, Watertown  2004-05      Margie Peters, Murdo   2012-13      Carmen Robinson, Yankton
1987-88      Len Vellek, Huron  2004-05      Susan Heitmann, Britton   2012-13      Hans Peterson, Huron
1989-90      Paul Fialkowski, Sioux Falls  2005-06      Burt Elliott, Aberdeen   2012-13      Joan Rachetto, Lead-Deadwood
1991-92      Lolly Forseth, Sioux Falls  2005-06      Doug White Bull, McLaughlin   2012-13      John Nyhaug, Viborg
1991-92      Rich Greeno, Sioux Falls  2005-06      Gerald Gramm, Parkston   2012-13      Judy Rezzato, Aberdeen
1993-94      Gayle Hoover, Parker  2005-06      Jesse Mendoza, Eagle Butte   2012-13      Rod Garrison, Sioux Falls
1993-94      Jack Knowles, Rapid City  2005-06      Jim Smith, Sioux Falls   2012-13      Ted Powell, Yankton
1993-94      Milo Pietz, Huron  2005-06      Jim Sorensen, Beresford   2013-14      Alan Palsma, Huron
1993-94      Tom Prendergast, Sisseton  2005-06      Jim Tays, Hot Springs   2013-14      Chuck Welke, Warner
1994-95      E. Orville Evenson, Aberdeen  2005-06      Russ Morrell, Geddes   2013-14      Daniel Snethen, Kyle
1994-95      Max Hawk, Yankton  2006-07      Bob Winter, Yankton 2013-14      James Drake, Winner
1995-96      Harvey Naasz, Winner  2006-07      Chris Dummermuth, Sioux Falls   2013-14      Larry Johnson, Pierre
1995-96      Judy Busch, Sioux Falls  2006-07      Glenyta Hanson, Sioux Falls   2013-14      Mike Dacy, Gregory
1995-96      Roberta Morin, Rapid City  2006-07      Paul Harens, Yankton 2013-14      Tom Authier, Lyman
1996-97      Donus Roberts, Watertown  2006-07      Sherri Keck, Rapid City 2014-15      Bob Judson, Pierre
1996-97      Forrest Flaagan, Rapid City  2007-08      Burnell Glanzer, Armour 2014-15      Faye Stryzewski, Chamberlain
1996-97      Gary Munsen, Mitchell  2007-08      Doug Tschetter, Milbank   2014-15      Leo Kallis, Yankton
1996-97      Jim Cordts, Madison  2007-08      Dr. Tim Mulhair, Yankton   2014-15      Virg Polak, Watertown
1996-97      John Houska, Rapid City  2007-08      Dusty LeBeau, Pine Ridge   2015-16      Jackie Stacey, Watertown
1997-98      Jim Calhoon, White River  2007-08      Jim Uttecht, West Central   2015-16      Phil Hunt, Rapid City
1997-98      Terry Small, Aberdeen  2007-08      Judy Kroll, Brookings   2015-16      Shannon Jewett, Eagle Butte
1998-99      Gale Lundberg, Clear Lake  2007-08      Kathy Hunt, Brandon 2016-17      Arlin Likness, Yankton
1998-99      Norm West, Yankton  2007-08      Renae Mack, Watertown   2016-17      Ginger Larson, Yankton
1998-99      Rosella Blunk, Sioux Falls  2008-09      Clark Lunstrum, Redfield 2016-17      Gordie Robertson, Sisseton
1999-00      Alan Stanga, Sioux Falls  2008-09      Connie Nyhaug, Viborg   2016-17      Jerry Letcher, Aberdeen
1999-00      Bill Luther, Sioux Falls 2008-09      Dale Fiedler, Redfield   2016-17      Jim Fallis, Harrold
1999-00      Lowell Gilbertson, Arlington  2008-09      Patsy Hendricks, Brookings   2016-17      Steve Keszler, Sturgis
2000-01      Burdell Coplan, Canton  2008-09      Rob Van Laecken, Parkston   2016-17      Steve Kueter, Sioux Falls
2000-01      Richard Anderson, Yankton 2008-09      Susan Cronkhite, Sioux Falls   2016-17      Teresa Fester, Sioux Falls
2000-01      Ron Flynn, Wakonda  2009-10      Bill Evans, Rapid City   2017-18      Bruce Kleinsasser, Aberdeen
2001-02      Dan Moran, Madison  2009-10      Dave Michaud, Pine Ridge   2017-18      Helen Mogen, Chester
2001-02      Larry Luitjens, Custer 2009-10      Mark Upward, Vermillion 2017-18      Marc Murren, Sioux Falls
2001-02      Lynn Frederick, Brookings  2009-10      Mike Olson, Martin   2017-18      Roger McCafferty, Aberdeen
2001-02      Marv Sherrill, Watertown  2010-11      Deb Rothenberger, Brandon 2017-18      Sharon Prendergast, Sisseton
2001-02      Vernal Andersen, Wagner  2010-11      Dennis McDermott, Aberdeen 2018-19      Bill Sawinsky, Webster
2002-03      Dennis Hegg, Madison   2010-11      Donna Taken Alive, McLaughlin 2018-19      Marica Shannon, Mitchell
2002-03      Galen Busch, Mission 2010-11      Jim Connor, Sioux Falls 2018-19      Nelly Long, Pine Ridge
2002-03      Lemoine Trout, Rapid City   2010-11      Karen Bossman, Watertown 2018-19      Toby Rath, Rapid City
2002-03      Marcia West, Philip