Administrators


(Principals, Superintendents, Athletic Directors, Activities Directors, etc.)

1976-77      Dwight Miller, Watertown 1990-91      Howard Naasz, Rapid City 2006-07      Ede Claymore, Eagle Butte  
1976-77      Ford Kiner, Hayti 1991-92      Floyd Farrand, Sioux Falls   2007-08      Doug Beste, Brookings
1976-77      H.J. “Bud” Tiemens, Elk Point 1991-92      Vern DeGeest, Corsica 2007-08      Wally Bosch, Yankton
1976-77      R.M. “Bus” Walseth, Pierre 1992-93      Darwin Peterson, Alexendria 2008-09      Dr. Roger Bordeaux, Agency Village
1976-77      Wally Diehl, Sioux Falls 1992-93      Dennis Andrezejewski, Mitchell   2008-09      Jim Hadorn, Milbank
1977-78      Carold Heier, Rapid City 1992-93      Dennis Rhead, Flandreau 2008-09      Larry Mendoza, Eagle Butte
1977-78      Dave Evans, Pierre 1992-93      Jim Holwerda, Brookings 2008-09      Mark Wendelgass, Huron
1977-78      Ken Greeno, Redfield 1993-94      Darwin Tessier, Pierre 2008-09      Ruth Rehn, Pierre
1978-79      Howard Taplett, Tyndall 1993-94      Dean Mann, Sioux Falls 2009-10      Larry Ball, Murdo
1979-80      A.A. “Joe” Quintal, Mitchell 1994-95      Barry Bomhoff, Sioux Falls 2009-10      Linda Hunter, Kyle
1980-81      Clar Lilivjen, Spearfish 1994-95      Bernie Stocking, Pierre 2010-11      Bob SIttig, Baltic
1980-81      Leo Uken, Woonsocket 1994-95      Bruce Olson, Webster 2010-11      Doug Schooley, Watertown
1980-81      Maurice Haugland, Yankton 1994-95      Harvey Hammrich, Watertown 2010-11      Hank Taken Alive, McLaughlin
1981-82      Bruce E. Crockett, Mitchell 1995-96      Clay Anderson, Belle Fourche 2010-11      Jack Broome, Burke
1981-82      Harold Ashbaugh, Vermillion 1995-96      Cortland Carnes, Beresford 2011-12      Christina Schultz, Emery
1982-83      Don Jorgenson, Clear Lake 1995-96      Leon Oltmann, Aberdeen 2011-12      Stuart Zephier, Flandreau
1982-83      Vern Hutchison, Aberdeen 1995-96      Roger Hansen, Clear Lake 2012-13      Bob Lowery, Pierre
1983-84      Bill Ausmann, Lead 1996-97      Duane Whalen, Rapid City 2012-13      Gene Brownell, Aberdeen
1983-84      Robert Miller, Huron 1996-97      Dwight Kinney, Estelline 2012-13      Jeff Reickman, Philip
1984-85      James Deacon, Mesa, AZ 1997-98      Dr. John Christiansen, Mitchell 2012-13      Linda Hengeveld, Sioux Falls
1984-85      Lloyd Dobratz, Sioux Falls 1998-99      Dr. Mike Elsberry, Woonsocket 2012-13      Mark Meile, Sioux Falls
1984-85      Mel Logterman, Vermillion 1999-00      Ivan Dixon, Presho 2012-13      Mona Smith, Aberdeen
1984-85      Roger Lonbaken, Pierre 1999-00      Rich Olson, Milbank 2013-14      Chuck Wilson, Mission
1985-86      Msgr. Henry P. Kolbeck, Howard 1999-00      Richard Deaver, Sturgis 2013-14      Jim Dorman, Sioux Falls
1986-87      Bert Dent, Mobridge 2000-01      Elwood Dietrich, Sturgis 2013-14      Mike Paris, Sturgis
1986-87      Bill Mitchell, Rapid City 2000-01      Jerry Miller, Sioux Falls 2013-14      Terry Nebelsick, Huron
1986-87      Cy Holgate, Aberdeen 2000-01      Wayne Carney, Sioux Falls 2014-15      Arlo Provost, Kyle
1986-87      Jack Pier, Mobridge 2001-02      Marlyn Goldhammer, Pierre 2014-15      Cody Russell, Lower Brule
1987-88      Bob Brooks, Mitchell 2001-02      Tom Long, Wessington Springs 2014-15      Darren Paulson, Rapid City
1987-88      Dale Schneider, Hitchcock 2002-03      Bryan Brewer, Pine Ridge 2014-15      Eldon Marshall, White River
1987-88      Don Reshetar, Aberdeen 2002-03      Steve Berseth, Brookings 2015-16      Charlie Sizer, Miller
1987-88      Earl Hilton, Mitchell 2003-04      Dr. William O’Dea, Belle Fourche 2015-16      Dan Whalen, Pierre
1987-88      Phil Trautner, Pierre 2003-04      Gary Culver, Vermillion 2015-16      Karen Hahn, Spearfish
1987-88      Q.C. Miles, Clark 2003-04      Jim Haar, Rapid City 2015-16      Rick Weber, Flandreau
1987-88      Ronnie Brown, Vermillion 2003-04      Virgil “Coke” Newman, Volga 2015-16      Silas Blaine, Wanblee 
1988-89      Dr. Iro Mogen, Mobridge 2004-05      Benjamin “Butch” Bachman, Colton 2016-17      Linda Whitney, Forestburg
1988-89      James Flevares, Tyndall 2004-05      Dr. Tim Creal, Custer   2017-18      Dani Walking Eagle, St. Francis
1989-90      Dave Gellerman, Gregory 2005-06      Dean Kranhold, Aberdeen   2017-18      Dr. Jason Uttermark, Aberdeen
1989-90      Jack Richardson, Yankton 2005-06      Dusty Kracht, Pierre   2017-18      Galen Drapeau, Marty
1989-90      Ralph Wilkinson, Pierre   2005-06      Terry Stulken, Colman   2018-19      Bud Postma, Madison
1990-91      Dale Vance, Spearfish 2006-07      Charles “Chuck” Cuny, Pine Ridge 2018-19      Jim Aisenbrey, Baltic
1990-91      Dan Barker, Madison   2006-07      Craig Nowotny, Rapid City 2018-19      Steve Moore, Watertown