Class 9AA

Top 3 teams (*) in each Region plus top 4 remaining at-large teams (#), based on seed points, qualify for playoffs
  Region 1Seed PointsW-L
* Hamlin46.5008-0
* Deuel42.6003-2
* Florence/Henry41.3336-3
# Clark/Willow Lake40.3754-4
Dakota Hills37.2502-6
Great Plains Lutheran35.5710-7

 Region 2Seed PointsW-L
*Viborg-Hurley46.7147-0
*Baltic41.8574-3
*Arlington/Lake Preston40.7504-4
#Parker38.2503-5
#Elkton-Lake Benton38.0002-6
Deubrook Area35.2500-8

 Region 3Seed PointsW-L
*Platte-Geddes45.3758-0
*Hanson43.5006-2
*Parkston42.3334-2
#Bon Homme38.7142-5
Menno/Marion37.3751-7


 Region 4Seed PointsW-L
*Lemmon/McIntosh45.7508-0
*RC Christian39.8894-5
*Jones County/White River39.3753-5
Hill City37.6252-6
Newell35.2500-8


Class 9A

Top 3 teams (*) in each Region plus top 4 remaining at-large teams (#), based on seed points, qualify for playoffs
 Region 1Seed PointsW-L
*Warner47.1437-0
*Ipswich/Edmunds Central42.7506-2
*Britton-Hecla41.5004-4
#North Border40.5003-5
#Northwestern39.1432-5

 Region 2Seed PointsW-L
*Howard48.4297-0
*Canistota/Freeman46.0007-1
*Chester Area43.5006-2
*De Smet43.5006-2
#Castlewood40.7504-4
Oldham-Ramona/Rutland38.6673-6

 Region 3Seed PointsW-L
*Lyman42.5715-2
*Gregory41.7505-3
*Burke40.2505-3
Gayville-Volin38.1672-4
Tripp-Delmont/Armour/AC/DC37.5003-5
Kimball/White Lake37.3751-7


 Region 4Seed PointsW-L
*Wall47.1437-0
*Philip43.1256-2
*Timber Lake42.0003-3
Sully Buttes38.7502-6
New Underwood38.6672-4
Potter County37.8331-5


Class 9B

Top 3 teams (*) in each Region plus top 4 remaining at-large teams (#), based on seed points, qualify for playoffs
 Region 1Seed PointsW-L
*Herreid/Selby Area43.7507-1
*Wolsey-Wessington43.7146-1
*Langford Area43.1256-2
#Faulkton Area40.5714-3
Hitchcock-Tulare37.1253-5
Sunshine Bible Academy1.0000-0

 Region 2Seed PointsW-L
*Dell Rapids St. Mary41.8334-2
*Alcester-Hudson40.6255-3
*Colman-Egan40.0005-2
Estelline/Hendricks37.1431-6
Waverly-South Shore36.6251-7
Centerville33.7500-8

 Region 3Seed PointsW-L
*Corsica-Stickney40.7504-4
*Scotland39.2864-3
*Irene-Wakonda37.6252-6
#Avon37.4442-7
Colome37.0001-7


 Region 4Seed PointsW-L
*Kadoka Area44.5007-1
*Faith42.0006-2
*Harding County41.4294-3
#Dupree39.3753-5
#Bison37.6252-6
Edgemont35.5001-7