Class AA
(Enrollments of 450.000 and above)

Aberdeen Central
Brandon Valley
Brookings
Douglas
Harrisburg
Huron
Mitchell
O'Gorman
Pierre T.F. Riggs
RC Central
RC Stevens
SF Lincoln
SF Roosevelt
SF Washington
Spearfish
Sturgis Brown
Watertown
Yankton
NOTE:  Class AA Track & Field does not hold Region meets.



Class A
(Enrollments of 90.000 - 449.999)

Region 1
Aberdeen Roncalli
Groton Area
Milbank
Redfield
Sisseton
Tiospa Zina
Webster Area
Region 2
Clark/Willow Lake
Deuel
Flandreau
Flandreau Indian
Florence/Henry
Hamlin
Sioux Valley
Region 3
Baltic
Dell Rapids
Garretson
SF Christian
Tri-Valley
West Central
Region 4
Beresford
Canton
Dakota Valley
Elk Point-Jefferson
Lennox
Tea Area
Vermillion
       
Region 5
Ethan/Parkston
Madison
McCook Central/Montrose
Mt. Vernon/Plankinton
Parker
Wagner
Region 6
Chamberlain
Cheyenne-Eagle Butte
Crow Creek
McLaughlin
Miller
Mobridge-Pollock
Stanley County
Region 7
Bennett County
Little Wound
Pine Ridge
Red Cloud
St. Francis Indian
Todd County
Winner
Region 8
Belle Fourche
Custer
Hill City
Hot Springs
Lead-Deadwood
RC Christian
St. Thomas More



Class B
(Enrollments of 89.999 and below)

Region 1
Aberdeen Christian
Britton-Hecla
Dakota Hills
Frederick Area
Great Plains Lutheran
Langford Area
Northwestern
School for the Blind/VI
Tri-State
Warner
Waverly-South Shore
Region 2
Faulkton Area
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Ipswich
Leola
Lower Brule
North Central
Potter County
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Region 3
Arlington
Castlewood
De Smet
Deubrook Area
Estelline/Hendricks
Hitchcock-Tulare
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Lake Preston
Wessington Springs
Wolsey-Wessington
Region 4
Chester Area
Colman-Egan
Dell Rapids St. Mary
Elkton-Lake Benton
Hanson
Howard
Lutheran HS of SF
McCrossan
Mitchell Christian
Oldham-Ramona/Rutland
Sanborn Central/Woonsocket
       
Region 5
Alcester-Hudson
Bridgewater-Emery
Canistota
Centerville
Freeman
Freeman Academy/Marion
Gayville-Volin
Irene-Wakonda
Menno
Scotland
Viborg-Hurley
Region 6
Andes Central/Dakota Christian
Avon
Bon Homme
Burke
Colome
Corsica-Stickney
Gregory
Kimball/White Lake
Marty
Platte-Geddes
Tripp-Delmont/Armour
Region 7
Crazy Horse
Edgemont
Jones County
Kadoka Area
Lyman
New Underwood
Oelrichs
Philip
Wall
White River
Region 8
Bison
Dupree
Faith
Harding County
Lemmon
McIntosh
Newell
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Wakpala