Basketball (Boys)

  Andes Central/Dakota Christian
  Baltic
       - Baltic/Lutheran HS of Sioux Falls
  Clark/Willow Lake
  Estelline/Hendricks
       - Estelline/Hendricks, MN
  Eureka/Bowdle
  Florence/Henry
  Freeman Academy/Marion
  Herreid/Selby Area
  Kimball/White Lake
  Leola/Frederick Area
  McCook Central/Montrose
  Mt. Vernon/Plankinton
  Oldham-Ramona/Rutland
  Potter County
       - Gettysburg/Hoven
  Redfield/Doland
  Sanborn Central/Woonsocket
  Tripp-Delmont/Armour
  Waubay/Summit

Basketball (Girls)

  Andes Central/Dakota Christian
  Baltic
       - Baltic/Lutheran HS of Sioux Falls
  Clark/Willow Lake
  Estelline/Hendricks
       - Estelline/Hendricks, MN
  Eureka/Bowdle
  Florence/Henry
  Freeman Academy/Marion
  Herreid/Selby Area
  Kimball/White Lake
  Leola/Frederick Area
  McCook Central/Montrose
  Mt. Vernon/Plankinton
  Oldham-Ramona/Rutland
  Potter County
       - Gettysburg/Hoven
  Redfield/Doland
  Sanborn Central/Woonsocket
  Tripp-Delmont/Armour
  Waubay/Summit

Competitive Cheer

  Aberdeen Central
       - Aberdeen Central/Aberdeen Roncalli
  Arlington/Lake Preston
  Redfield/Doland
  Winner Area
       - Winner/Colome

Competitive Dance

  Aberdeen Central
       - Aberdeen Central/Aberdeen Roncalli
  Clark/Willow Lake
  Winner Area
       - Winner/Colome

Cross County (Boys & Girls)

  Andes Central/Dakota Christian
  Clark/Willow Lake
  Dakota Hills
       - Wilmot/Waubay/Summit
  Estelline/Hendricks
       - Estelline/Hendricks, MN
  Ethan/Parkston
  Eureka/Bowdle
  Florence/Henry
  Freeman Academy/Marion
  Herreid/Selby Area
  Kimball/White Lake
  McCook Central/Montrose
  Mt. Vernon/Plankinton
  Oldham-Ramona/Rutland
  Potter County
       - Gettysburg/Hoven
  Redfield/Doland
  Sanborn Central/Woonsocket
  Tripp-Delmont/Armour
  Tri-State
       - Rosholt/Fairmount, ND/Campbell-Tintah, MN
  Winner Area
       - Winner/Colome

Football

  Aberdeen Roncalli
       - Aberdeen Roncalli/Aberdeen Christian
  Arlington/Lake Preston
  Baltic
       - Baltic/Lutheran HS of Sioux Falls
  Bridgewater-Emery/Ethan
  Canistota/Freeman
  Clark/Willow Lake
  Dakota Hills
       - Wilmot/Waubay/Summit
  Estelline/Hendricks
       - Estelline/Hendricks, MN
  Florence/Henry
  Herreid/Selby Area
  Hot Springs
       - Hot Springs/Oelrichs
  Ipswich/Edmunds Central
  Jones County/White River
  Kimball/White Lake
  Lemmon/McIntosh
  McCook Central/Montrose
  Menno/Marion
       - Menno/Marion/Freeman Academy
  Miller/Highmore-Harrold
  Mitchell
       - Mitchell/Mitchell Christian
  Mt. Vernon/Plankinton
  North Border
       - Eureka/Bowdle/Leola/Frederick Area
  Oldham-Ramona/Rutland
  Potter County
       - Gettysburg/Hoven
  Redfield/Doland
  Tripp-Delmont/Armour/AC/DC
       - Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian
  Tri-State
       - Rosholt/Fairmount, ND/Campbell-Tintah, MN
  Woon./Wess. Springs/Sanborn Central

Golf (Boys)

  Andes Central/Dakota Christian
  Bison/Hettinger/Scranton
       - Bison/Hettinger/Scranton, ND
  Clark/Willow Lake
  Estelline/Hendricks
       - Estelline/Hendricks, MN
  Florence/Henry
  Freeman Academy/Marion
  Kimball/White Lake
  McCook Central/Montrose
  Mt. Vernon/Plankinton
  Potter County
       - Gettysburg/Hoven
  Redfield/Doland
  Sanborn Central/Woonsocket
  Waubay/Summit
  Winner Area
       - Winner/Colome

Golf (Girls)

  Andes Central/Dakota Christian
  Bison/Hettinger/Scranton
       - Bison/Hettinger/Scranton, ND
  Clark/Willow Lake
  Estelline/Hendricks
       - Estelline/Hendricks, MN
  Florence/Henry
  Freeman Academy/Marion
  Kimball/White Lake
  McCook Central/Montrose
  Mt. Vernon/Plankinton
  Potter County
       - Gettysburg/Hoven
  Redfield/Doland
  Sanborn Central/Woonsocket
  Waubay/Summit
  Winner Area
       - Winner/Colome

Gymnastics

  Aberdeen Central
       - Aberdeen Central/Aberdeen Roncalli
  Britton-Hecla
       - Britton-Hecla/Langford Area
  Deuel
       - Deuel/Henry
  Estelline/Hendricks
       - Estelline/Hendricks, MN/Russell-Tyler-Ruthton, MN/Water's Edge Academy, MN
  Milbank Area
       - Milbank/Ortonville, MN/Clinton-Graceville-Beardsley, MN
  Mitchell
       - Mitchell/Mitchell Christian
  Parkston/Ethan/Hanson
  Wagner/Bon Homme
  Wall/Kadoka Area/Philip
  West Central/Montrose

Soccer (Boys)

  Aberdeen Central
       - Aberdeen Central/Aberdeen Roncalli
  Douglas/Rapid City Christian
  Freeman Academy
       - Freeman/Freeman Academy/Marion
  Sturgis Brown
       - Sturgis Brown/Newell

Soccer (Girls)

  Aberdeen Central
       - Aberdeen Central/Aberdeen Roncalli
  Douglas/Rapid City Christian
  Garretson
       - Garretson/Dell Rapids
  Sturgis Brown
       - Sturgis Brown/Newell

Tennis (Boys)

  NONE

Tennis (Girls)

  Aberdeen Roncalli
       - Aberdeen Roncalli/Aberdeen Christian

Track & Field (Boys & Girls)

  Andes Central/Dakota Christian
  Clark/Willow Lake
  Dakota Hills
       - Wilmot/Waubay/Summit
  Estelline/Hendricks
       - Estelline/Hendricks, MN
  Ethan/Parkston
  Eureka/Bowdle
  Florence/Henry
  Freeman Academy/Marion
  Herreid/Selby Area
  Kimball/White Lake
  McCook Central/Montrose
  Mt. Vernon/Plankinton
  Oldham-Ramona/Rutland
  Potter County
       - Gettysburg/Hoven
  Redfield/Doland
  Sanborn Central/Woonsocket
  Tripp-Delmont/Armour
  Tri-State
       - Rosholt/Fairmount, ND/Campbell-Tintah, MN

Volleyball

  Andes Central/Dakota Christian
  Clark/Willow Lake
  Estelline/Hendricks
       - Estelline/Hendricks, MN
  Eureka/Bowdle
  Florence/Henry
  Freeman Academy/Marion
  Herreid/Selby Area
  Kimball/White Lake
  Leola/Frederick Area
  McCook Central/Montrose
  Mt. Vernon/Plankinton
  Oldham-Ramona/Rutland
  Potter County
       - Gettysburg/Hoven
  Redfield/Doland
  Sanborn Central/Woonsocket
  Tripp-Delmont/Armour
  Waubay/Summit

Wrestling

  Aberdeen Central
       - Aberdeen Central/Aberdeen Roncalli
  Andes Central/Dakota Christian
  Beresford/Alcester-Hudson
  Bon Homme/Scotland/Avon
  Britton-Hecla
       - Britton-Hecla/Langford Area
  Burke/Gregory
  Cheyenne-Eagle Butte/Dupree
  Clark/Willow Lake
  Custer/Edgemont
  Dell Rapids
       - Dell Rapids/Baltic/Dell Rapids St. Mary/Chester Area
  Deuel
       - Deuel/Deubrook Area
  Douglas/Rapid City Christian
  Flandreau
       - Flandreau/Colman-Egan
  Hamlin/Castlewood
  Ipswich/Leola/Bowdle
  Kimball/White Lake/Platte-Geddes
  Kingsbury County
       - Arlington/De Smet/Lake Preston
  Lemmon/McIntosh
  Marion/Freeman
       - Marion/Freeman/Freeman Academy
  McCook Central/Montrose
  Miller/Highmore-Harrold
  Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney
  Parkston
       - Parkston/Ethan
  Philip Area
       - Philip/Kadoka Area/Wall
  Potter County
       - Gettysburg/Hoven
  Redfield Area
       - Redfield/Hitchcock-Tulare
  Warner/Northwestern
  Webster Area
       - Webster Area/Waubay
  Wess. Springs/Woon./Wolsey-Wess.
       - Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington
  Winner Area
       - Winner/Colome